sierpnia 14, 2020

Jak dbać o skórę,czyli które czynniki zewnętrzne nam nie służą.

 O tym jaki składniki w kosmetykach nam nie służą ,już wiecie - teraz czas na czynniki,które mogą bardzo nie korzystnie wpłynąć na skórę. Najlepsze kosmetyki nie pomogą gdy nie zwrócimy uwagi na czynniki zewnętrzne ,bo to one mogą nieźle zamieszać.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niektóre, zwykłe czynności, które powtarzamy każdego dnia, mają ogromny wpływ na wygląd i stan naszej cery. 

Codziennie jesteśmy narażeni na działanie czynników środowiska, które wpływają na Twoją skórę. Które z nich należą do najpowszechniejszych? I jak się przed nimi chronić? Zapraszam do czytania.






Skóra stanowi największy organ naszego organizmu, u dorosłego człowieka jej powierzchnia wynosi około 2 m2. 

Tak duży narząd musi mieć ogromne znaczenie dla całego ciała. Przede wszystkim stanowi barierę ochronną – oddziela organizm od świata zewnętrznego, izoluje od zanieczyszczeń, nadmiernego promieniowania, utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz organizmu. Wszystkie te czynniki zewnętrzne skupiają się na naskórku, który stopniowo traci elastyczność, gładkość i nawilżenie.




Zapobiegać negatywnemu wpływowi środowiska na skórę ma płaszcz hydrolipidowy znajdujący się w zewnętrznej warstwie skóry. Składa się on z wody tłuszczów i białek, które mają za zadanie utrzymać właściwe nawilżenie skóry i chronić przed działaniem czynników zewnętrznych. Niestety i ta bariera zostaje niekiedy uszkodzona. 


Nie przedłużając zaczynajmy ;) 


1. PROMIENIOWANIE UV

Słońce to jeden z najlepiej znanych czynników szkodzących skórze. Promienie UV (ultrafioletowe) uszkadzają elastynę i kolagen w niej zawarte, co prowadzi do utraty jędrności i powstawania zmarszczek.Nadmierne wystawienie na promieniowanie UV może skutkować przebarwieniami zdradzającymi przedwczesne starzenie się.

Jak temu zapobiec ?

  • Nie sposób przecenić znaczenia filtrów SPF, które należy stosować codziennie, bo nawet w pochmurne dni promieniowanie UV może przenikać przez chmury i uszkadzać skórę. Szukając ochronnego kremu do twarzy do stosowania na co dzień, wybierz taki, który zawiera filtr SPF 15 lub wyższy. 
2. ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

Zanieczyszczenia powietrza, takie jak smog i spaliny, szkodzą nam dwojako: bezpośrednio wpływając na skórę oraz docierając do wnętrza organizmu, gdy je wdychamy. 
Podobnie jak promienie UV uszkadzają skórę, powodując wysuszenie i przedwczesne starzenie się.

Jak temu zapobiec ?
  • Zanieczyszczone powietrze wywiera duży wpływ na skórę. Jeśli mieszkasz w mieście, trudno go uniknąć, więc zalecam wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych w postaci pielęgnacji skóry. Oczyszczaj ją rano i wieczorem, by usunąć makijaż i nagromadzone sebum oraz zanieczyszczenia, a potem zastosuj kosmetyki zapobiegające wysuszeniu.
3. PALENIE PAPIEROSÓW

To oczywiste, że palenie papierosów ma katastrofalny wpływ na skórę.  A co najgorsze, nie musisz sama palić, by stać się jego ofiarą. Palenie bierne jest równie szkodliwe! Tak jak inne negatywne czynniki środowiska prowadzi do przedwczesnego starzenia się i większej liczby zmarszczek. Sprawia, że skóra traci blask, staje się ziemista i szarawa.

Jak temu zapobiec ?
  • Bardzo prosto - nie pal , a jak nie palisz ,to unikaj zadymionych miejsc.
4. OGRZEWANIE I KLIMATYZACJA

W domach mamy centralne ogrzewanie, w biurach i samochodach – klimatyzację, by stworzyć sobie komfortowe warunki. Niestety, wpływają one negatywnie na skórę. Ogrzane powietrze ma niższą wilgotność, co wysusza skórę, a klimatyzacja podrażnia ją i powoduje łuszczenie.

Jak temu zapobiec ?
  • Przestrzeganie prostego programu pielęgnacji rano i wieczorem może pomóc rozwiązać problem utraty nawilżenia i blasku. Nieskomplikowana, a skuteczna pielęgnacja składa się z kilku etapów: oczyszczania, nałożenia kremu pod oczy nawilżającego te delikatne okolice, zastosowania serum, a na zakończenie – kremu przeciwzmarszczkowego na dzień lub na noc. Poleca się również nawilżenie powietrza (szczególnie gdy zaczyna się sezon na ogrzewanie) nawilżaczem powietrza.
5. ZIMNO I WIATR 

Silny wiatr i niska temperatura to kolejne czynniki pogodowe, które wpływają negatywnie na nawilżenie skóry. Pod ich wpływem spowalnia się praca gruczołów łojowych, zostaje naruszona bariera hydrolipidowa, co prowadzi do nadmiernej utraty wody. 

Jak temu zapobiec ?
  • Kluczowe w okresie zimowym jest stosowanie kremów tłustych i półtłustych, które pomogą odbudować płaszcz wodno-tłuszczowy utrzymujący właściwe nawilżenie.
6. GORĄCE I DŁUGIE KĄPIELE

Jeżeli często decydujesz się na pobyt w wannie z gorącą wodą, szkodzisz swojej skórze. Kąpiele dłuższe niż 15 minut, wysuszają skórę, co w efekcie prowadzi do utraty elastyczności. Długie, gorące kąpiele sprawiają także, że cera staje się bardziej skłonna do podrażnień oraz wrażliwa. Pamiętaj także, że w płynach do kąpieli znajdują się związki chemiczne, które mogą przyśpieszyć procesy starzenia się naskórka.

Jak temu zapobiec ?
  • Warto zamienić je na krótsze relaksujące kąpiele,które na pewno nas odprężą,ale nie wpłyną negatywnie na skórę.

7. NIEŚWIEŻA POŚCIEL

W łóżku spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego nasza cera ma częsty kontakt z pościelą, która jest siedliskiem roztoczy. Świeża pościel nie tylko poprawi nasz komfort, ale także uchroni nas przed alergiami czy stanami zapalnymi. 

Jak temu zapobiec ?
  • Pościel należy zmieniać przynajmniej raz na 2 tygodnie. Dobrym pomysłem jest jej wietrzenie, szczególnie zimą, gdyż niska temperatura zabija roztocza.

8. TELEFON 

Każdy z nas korzysta codzienne z telefonu. Warto jednak wiedzieć, że długie rozmowy telefoniczne nie są przyjazne dla naszej cery. Dlaczego? Na telefonie w ogromnych ilościach gromadzą się bakterie. Co więcej, zostało dowiedzione, że znajduje się ich tam więcej niż na sedesie.

Jak temu zapobiec ?
  • Zbyt długie korzystanie z telefonu może skutkować wysypką, podrażnieniami czy ropnymi wykwitami. Warto przecierać telefon antybakteryjnymi chusteczkami kilka razy w ciągu dnia (polecam takie mini chusteczki z Biedronki).
9. NIEZDROWA DIETA

Często masz worki, cienie pod oczami, Twoja twarz wygląda na zmęczoną? Winowajcą może być zła dieta. Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie soli, alkoholu, gdyż wysuszają skórę. Węglowodany mogą niszczyć kolagen zawarty w skórze. Nie bez znaczenia jest także ostre jedzenie – pikantne potrawy mogą podrażniać cerę, co skutkuje nierównościami w kolorycie cery czy rozszerzeniem naczynek. 

Jak temu zapobiec ?
  • Należy pić dużą ilość wody,unikać ostrych potraw (ja niestety takie uwielbiam), i chyba najbardziej popularna rada - zamienić słone i słodkie przekąski na warzywa i owoce.
10. STRES

Nerwowa praca, życie w ciągłym biegu, zmęczenie i masa problemów sprawiają, że zapominasz o pielęgnacji skóry. Staje się ona matowa, szara, mniej jędrna, uwidaczniają się na niej drobne zmarszczki. U osób z tłustą skórą stres zwiększa wydzielanie łoju, czego efektem są pojawiające się krostki. Cera sucha zaś szybciej się przesusza i jest skłonna do podrażnień. Stres bywa też przyczyną chorób dermatologicznych, np. łysienia plackowatego, bielactwa . Mogą one ujawnić się lub nasilić po bardzo silnym przeżyciu emocjonalnym. Stresujące sytuacje mogą również zaostrzać zmiany skórne, tak dzieje się np. w atopowym zapaleniu skóry, łojotokowym zapaleniu skóry czy łuszczycy.

Jak temu zapobiec ?
  • Staraj się kontrolować stres, nie zapominaj o relaksie i wysypiaj się – skóra to prawdziwy barometr twojego nastroju.
Jak widzicie trochę tego jest ,ale znów nie tak dużo aby ciężko było to zapamiętać. Ja przyznaję szczerze że muszę trochę na tym popracować bo np ciężko mi zrezygnować z gorących i długich kąpieli czy z ostrego jedzenia - mimo że sama zauważyłam jak bardzo źle to wpływa na skórę.

Kosmetyki do pielęgnacji mam - teraz czas popracować nad dobrymi nawykami ,aby długo cieszyć się zdrową i młodą skórą. 


28 komentarzy:

  1. Bardzo przydatny wpis ,nawet nie wiedziałam że pościel trzeba tak często zmieniać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się,że mój wpis okazał się przydatny :))

      Usuń
  2. Ojj, dużo mam do zrobienia, ale z jedzeniem ciężko, bo uwielbiam też słone i ostrzejsze jedzenie ;(

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety, miastowego zanieczyszczenia nie jestem w stanie uniknąć, ale czekam z przeprowadzką na wieś, kiedy moje dzieci skończą studia. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie sądziłam, że wpływa na to aż tyle składowych. Dobrze wiedzieć.

    OdpowiedzUsuń
  5. Tyle rzeczy szkodzi... Aż się nie chce o tym myśleć :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo rzetelna notka :) Załamuję trochę , że tyle nam szkodzi . Ale mimo to warto dbać o swoją skórę bo mamy tylko jedną.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wszystko to wiedziałam, ale zawsze warto powtarzać takie informacje :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Teraz powstają nawet kosmetyki, które mają poradzić sobie w walce z nieprzyjaznym smogiem...

    OdpowiedzUsuń
  9. Muszę dokupić więcej pielęgnacji :-))

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetne rady. Nie miałam pojęcia ze nawet klimatyzacja szkodzi mojej skórze.

    OdpowiedzUsuń
  11. Proste rady, a jak często o nich zapominamy. Zdrowy styl życia to klucz do zachowania zdrowia i pięknej cery.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo przydatny post. Muszę się przyglądniąć niektórym poradom i je przenieść do życia.

    OdpowiedzUsuń
  13. Stres jak najbardziej działa również na skórę :D
    Przydatny wpis :D Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  14. Stres, dieta i ogrzewanie mają chyba największy wpływ na moją cerę. Świetny wpis!

    OdpowiedzUsuń
  15. Jak się człowiek zastanowi, to życie mu najbardziej szkodzi :-)

    OdpowiedzUsuń
  16. A my zmieniamy pościel często więc chyba nam nie grozi ? :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Dużo trzeba zwracać uwagi, by skóra była chroniona. Wiele czynników ma negatywny wpływ.

    OdpowiedzUsuń
  18. Dziękuje Ci za ten wpis! Rzeczywiście zbyt mało przywiązujemy wagę do naszej skory. Ja teraz mam nawyk codziennie rano krem na noc krem a w ciszej dnia woda!

    OdpowiedzUsuń
  19. Jak widać jest naprawdę wiele czynników zewnętrznych mających zły wpływ na naszą skórę.
    Co do diety sama po sobie zauważyłam, że jak jem mniej przetworzonej żywności, cukru i soli to na buzi nie ma prawie wcale krostek. Trzeba dbać o siebie a nasza skóra wynagrodzi nam to pięknym wyglądem :)

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  20. Świetny wpis!
    Gorącej kąpieli nie lubię, ale za to ostre jedzenie kocham <3
    Nauczyłam się myć twarz zimną wodą, dzięki czemu faktycznie skóra wygląda lepiej :)
    No i mój mały grzeszek to długie gadanie przez telefon :/

    OdpowiedzUsuń
  21. Wielu z tych czynników niestety nie da się uniknąć.

    OdpowiedzUsuń
  22. Dieta ma ogromny wpływ. Sama zauważyłam jak się u mnie wszystko zmieniło, kiedy bardziej zaczęłam zwracać uwagę na to, co jem

    OdpowiedzUsuń
  23. Co do stresu, zawsze staram się go ujarzmić, negatywną energię przemienić w działanie. :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Wielu z tych czynników niestety nie da się tak po prostu uniknąć w szybkim czasie.

    OdpowiedzUsuń
  25. Dobrze wiedzieć! W życiu by mi nie przyszło do głowy, że telefon może mieć negatywny wpływ na naszą cerę!

    OdpowiedzUsuń
  26. Niezły artykuł, dużo wiedzy i sporo się dowiedziałam.

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi niezmiernie miło jak docenisz moją pracę i zostawisz komentarz, dziękuje :)

Copyright © || KOSMETYKI BEZ TAJEMNIC || , Blogger